Sakarya Entegre Katı Atık Tesisi (SEKAY)

Sakarya Entegre Katı Atık Tesisi (SEKAY)

PROJE KÜNYESİ

Proje adı:
SEKAY Kalıcı İksa ve Zemin Güçlendirme İşleri
İşveren:
Siyah Kalem Müh. İnş. San. Ve Tic. A.Ş.
Yılı:
2020
Yeri:
Sakarya, Adapazarı
Uygulama:
Fore Kazık, Mini Kazık, Zemin Çivisi

Sahada öncelikle zemin etüt çalışmaları yapılmış ve geoteknik projeler hazırlanmıştır. Projeler doğrultusunda, zemin çivisi ve püskürtme beton imalatıyla H=25 m yüksekliğinde kalıcı şev yapılmıştır. Çift sıra fore kazık temelli 8.5 m yüksekliğinde Geoblok tasarımı ve fore kazık imalatları yapılmıştır. Ayrıca, tesiste bulunan farklı üniteler için fore kazık ve mikro kazıklı istinat duvarları, zemin güçlendirme işleri yapılmıştır. Proje kapsamında, 10.700m zemin çivisi, 8.500 m² püskürtme beton, 650 m ø65 cm çapında ve 1.250 m ø80 cm çapında fore kazık imal edilmiştir.
1.Lot Çöp Depolama alanında kapasite arttırımı projesi kapsamında şev sedde ve katı atık duraylılık analizleri yapılmıştır.
Ayrışmış kayalarda yapılan iksalı derin kazı davranışını yerinde incelemek için gerçek boyutlu saha deneyleri yapılmıştır. Bu kapsamda H=8,0 m yüksekliğindeki zemin çivili iksalı kesit oluşturulmuş, tüm çiviler strain gauge ile donatılmış, kazı sırasında ve sonrasında yapılan ani yükleme sonrasında çivilerdeki yük değişimleri incelenmiştir. Ayrıca deneyde inklinometre, pressure cell, load cell ve reflektörle optik okumalar gibi birçok teknikten faydalanılmıştır. Türkiye'de ilk defa yapılan bu deney ile çok çatlaklı kayaların iksalı kazı davranışı hakkında uluslararası literatüre büyük katkı sağlanacağı düşünülmektedir.

Uygulanan faaliyetler:

Zemin EtüdüGeoteknik TasarımZemin Güçlendirmeİksa Sistemi


Önceki Projeler Sonraki Projeler

<
>
x


 


Temel Müteahhitleri Derneği Geobos, Temel Müteahhitleri Derneği üyesidir.